Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
Dokumenty a texty o šíři a váze občanské společnosti v posledních třech letech komunistického režimu v Československu byly vybrány jako stručná základní informace ilustrující hlavní proudy a osobnosti protitotalitní rezistence. Do tohoto poněkud zjednodušujícího výběru jsme zařadili dokumenty známých, ve své době nejvýrazněji vystupujících opozičních skupin či proudů i jednotlivců. Všechny zařazené texty byly publikovány jako studijní materiály k mezinárodní konferenci /Demokratická revoluce v Československu 1989. Předpoklady, průběh a bezprostřední následky/, která se konala v Praze 14.–16. října 1999. Viz /Hlasy občanské společnosti 1987–1989. Výběr z textů a dokumentů/ (k vydání připravil Jiří Suk ve spolupráci s Milenou Janišovou a Vilémem Prečanem). Československé dokumentační středisko, o.p.s. a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i., Praha 1999, 111 stran.

1989, 26. leden, Praha. ─ Dopis Iniciativy kulturních pracovníků předsedovi československé vlády Ladislavu Adamcovi. Petice za propuštění Václava Havla a dalších zatčených aktivistů při demonstracích »Palachova týdne«.

Pane předsedo vlády,

po událostech minulých dní vznikla iniciativa, jejíž artikulací je text na přiložených arších. Svými podpisy potvrzujeme souhlas s požadavky v textu vyslovenými a společně jeden za druhého zaručujeme pravost těchto podpisů. Žádáme Vás, abyste jmenované události a náš postoj k jejich průběhu a důsledkům vzal v úvahu ve svých příslušných jednáních a rozhodnutích.

Iniciativa kulturních pracovníků

Kopii tohoto dopisu i příloh dáváme na vědomí sdělovacím prostředkům.

Příloha: 63 listy s 692 podpisy

Text:

16. ledna 1989 byl na Václavském náměstí zatčen Václav Havel a další účastníci pietního aktu za Jana Palacha. Nás, kteří Václava Havla známe jako vynikajícího dramatika a čestného člověka, znepokojuje a uráží, jak nepravdivě sdělovací prostředky o této události referují. Jako kulturní pracovníci jsme přesvědčeni, že existující společenské problémy nelze zastírat ani řešit ostouzením, zatýkáním a násilím. Žádáme proto, aby československé úřady přistoupily na dialog, jehož užitečnost samy zdůrazňují. Předpokladem takového dialogu je ovšem propuštění Václava Havla i všech neprávem zadržených a pravdivé informování veřejnosti.

Vladislav, Jan ─ Prečan, Vilém: Horký leden 1989 v Československu, VN Novinář, Praha 1990, s. 115-116.

 
tobacamptobacamp
tobacamp