Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
Dokumenty a texty o šíři a váze občanské společnosti v posledních třech letech komunistického režimu v Československu byly vybrány jako stručná základní informace ilustrující hlavní proudy a osobnosti protitotalitní rezistence. Do tohoto poněkud zjednodušujícího výběru jsme zařadili dokumenty známých, ve své době nejvýrazněji vystupujících opozičních skupin či proudů i jednotlivců. Všechny zařazené texty byly publikovány jako studijní materiály k mezinárodní konferenci /Demokratická revoluce v Československu 1989. Předpoklady, průběh a bezprostřední následky/, která se konala v Praze 14.–16. října 1999. Viz /Hlasy občanské společnosti 1987–1989. Výběr z textů a dokumentů/ (k vydání připravil Jiří Suk ve spolupráci s Milenou Janišovou a Vilémem Prečanem). Československé dokumentační středisko, o.p.s. a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i., Praha 1999, 111 stran.

1989, 2. a 16. únor, Praha. ─ Průvodní dopis státním představitelům žádající zveřejnění Petice československých občanů k událostem 15.─21. ledna 1989 a urgence tohoto dopisu a oznámením dalších podpisů občanů.

V polovině ledna došlo v Praze opakovaně k násilným zásahům orgánů ministerstva vnitra a dalších ozbrojených složek proti pokojnému civilnímu obyvatelstvu. Řada občanů pocítila mimořádnou potřebu vyjádřit se k věcem veřejným, zejména proto, že jsou denně vystavováni urážlivé dezinformační kampani československých hromadných sdělovacích prostředků k uvedeným událostem, jež jsou v poslední době nejkřiklavějším, ale ne ojedinělým příkladem degradace právního pořádku v naší zemi. Redakcím novin, rozhlasu a televize, jakož i na vyšší kontrolní státní, stranické a odborové orgány bylo adresováno množství stížností na postup příslušníků SNB a Lidových milicí, žádostí o vysvětlení, o uvedení na pravou míru. Zveřejnění svých stanovisek či alespoň pravdivé odpovědi se však odesilatelé nedočkali.

Proto spontánně vznikla petice vyjadřující názor nezanedbatelné části veřejného mínění na situaci a s požadavky k jejímu řešení. Podpisové archy petice jsou zčásti průběžně odesílány nejvyšším československým orgánům nebo Výboru čs. veřejnosti pro lidská práva, zčásti soustřeďovány u dobrovolníků, kteří sestavují seznamy signatářů, odesílají je zmíněným adresátům a zaručují se za pravost podpisů. Znění petice se v nevýznamných podrobnostech odlišují, což je zřejmě dáno individuálními reakcemi na běh událostí. Uvádíme nejčastější verzi textu:

S odvoláním na petiční právo, zakotvené v ústavě ČSSR,

─ protestujeme proti brutálním zásahům, které v poslední době praktikují proti nevinným občanům orgány československé Veřejné a Státní bezpečnosti,

─ žádáme okamžité propuštění a ospravedlnění všech osob protizákonně zadržených v souvislosti s událostmi v Praze 15.─20.1.1989,

─ rozhodně odmítáme lživou kampaň rozpoutanou k těmto událostem československými hromadnými sdělovacími prostředky,

─ požadujeme neprodlené vyšetření všech nezákonností a trestných činů, kterých se příslušníci orgánů ministerstva vnitra při této a dalších příležitostech dopustili, pravdivé informování veřejnosti o výsledcích šetření a spravedlivém potrestání viníků a činitelů zodpovědných za policejní zvůli,

─ důrazně zádáme o bezodkladné zahájení otevřeného celospolečenského dialogu o příčinách a možnostech zastavení a odvrácení hospodářského i morálního rozkladu, do kterého se československá společnost v uplynulých desetiletích dostala.

Jen tak bychom snad mohli brát vážně oficiální hesla o přestavbě, novém myšlení a demokratizačním procesu, jen tak budeme moci uvěřit, že podpis zástupce ČSSR pod Závěrečným aktem Vídeňské konference není pouze věrolomným klamáním světové veřejnosti.

Praha a Československo, leden 1989

[Následuje jméno, povolání, bydliště a podpis signatáře.]

K 31.1.1989 petici podepsalo nejméně 2101 osob, je však pravděpodobné, že o mnoha dalších nevíme. Z údajů o povolání, které podstatná část signatářů uvedla, vyplývá přibližně toto sociální složení:

[Tabulka s dílčími údaji vypuštěna vzhledem k uvedení jejího posledního stavu v následujícím dopise.]

Tyto údaje jsou pouze orientační, mimo jiné proto, že další občané se průběžně připojují. Bude-li to v našich možnostech, pokusíme se zaznamenat případné změny v uvedených počtech a zveřejnit je.

Je zřejmé, že signatáři petice nejsou žádnou »nátlakovou skupinou«, ale že jde pouze o čestné občany, kteří jsou spřízněni pouze zájmem na pozitivním vývoji v československé společnosti. To ostatně platí i o nás, kteří se zaručujeme za pravdivost předložených informací a za pravost podpisů shrnutých v přiložených seznamech.

Žádáme o zveřejnění tohoto sdělení.

Jiří Exner, Nad Kajetánkou 1, Praha 6

Markéta Fialková, Leninova 660/93, Praha 6

Vladimír Šebek, Pražská 4, Neveklov

Příloha: soupis 1465 signatářů petice k událostem z 15.─21.1.1989

Poznámka: Seznam 636 signatářů byl odeslán již 27.1.1989 Federálnímu shromáždění ČSSR, Kanceláři prezidenta republiky a ČTK.

Dne 2.2.1989 byla Federálnímu shromáždění, prezidentu republiky, předsedovi vlády, Výboru čs. veřejnosti pro lidská práva, ČTK a redakci Rudého práva doručena petice československých občanů se žádostí o její zveřejnění. Ke zveřejnění doposud nedošlo, ale k 15.2. se zasílá dodatek k této petici s novou žádostí o zveřejnění.

Text zní:

Federálnímu shromáždění ČSSR, prezidentu republiky, předsedovi vlády ČSSR, Výboru čs. veřejnosti pro lidská práva a humanitní spolupráci, Generální prokuratuře ČSSR

Věc: Další signatáři se připojili k petici československých občanů k událostem z 15.─21.1.1989.

Dne 2.2. jsme informovali nejvyšší československé orgány a ČTK o petici, kterou občané reagují na pražské události z ledna t.r. a na celkovou situaci v současné československé společnosti. Dovolujeme si upozornit, že k 15.2.1989 připojilo své podpisy dalších alespoň 1266 osob, takže momentální počet je nejméně 3367 signatářů.

V sociálním složení došlo k nárůstu především ve výrobní sféře, u techniků, dělníků a přírodovědně orientované inteligence. Zřetelně se snížil podíl umělců, kteří, pokud víme, se soustředili na rozvíjení vlastní občanské iniciativy. Momentální zastoupení tedy je:

dělníci 23 % 774

umělci 12 % 404

technická inteligence 10 % 337

technici 10 % 337

studenti a učni 8 % 269

úředníci 6 % 202

důchodci a v domácnosti 5 % 168

kulturní pracovníci a publicisté 5 % 168

přírodní vědy 5 % 168

lékaři a zdravotníci 4,5 % 152

pedagogové a sociální pracovníci 4 % 135

služby 4 % 135

humanitní inteligence 2,5 % 84

ostatní 1 % 34

V demografickém rozvrstvení podstatně kleslo relativní zastoupení Pražanů ve prospěch obyvatel dalších měst:

Praha 64 %

krajská a okresní města 23 %

menší města 9 %

venkov 4 %

Podle věrohodných zpráv se připojují stále další občané. Dojde-li k podstatným změnám v počtech či alespoň složení signatářů, pokusíme se o nich opět informovat. Domníváme se, že vzhledem k rozsahu této iniciativy a k jejímu obsahu petici lze považovat za podnět občanů, a proto dáváme naše sdělení k dispozici též Generální prokuratuře ČSSR.

Zaručujeme pravost podpisů osob uvedených v přiloženém soupisu. Žádáme o potvrzení příjmu a zveřejnění tohoto a předchozího sdělení.

Jiří Exner, Nad Kajetánkou 1, Praha 6

Markéta Fialková, Leninova 660/93, Praha 6

Vladimír Šebek, Pražská 4, Neveklov

Na vědomí s průvodním dopisem: ČTK a Rudé právo

Příloha: nejčastější verze textu petice k událostem z 15.─21.1.1989 a soupis dalších 1266 signatářů petice.

Vladislav, Jan ─ Prečan, Vilém: Horký leden 1989 v Československu, VN Novinář, Praha 1990, s. 123-124 a 130.

 
tobacamptobacamp
tobacamp