Čeština (Česká republika)English (United Kingdom)简体中文
The complete edition of the Civic Forum documents from 17 November to 30 December 1989 was published by the Institute for Contemporary History as SUK, Jiří: Občanské fórum. Listopad-prosinec 1989. 2. díl – Dokumenty (Brno, Doplněk 1988, 330 pp). It includes a guide into the collection of documents, English summary, list of abbreviations, and an index. The edition was based on the Archives of the Civic Forum Coordination Centre. It complements and further develops the chronology of November and December 1989.
| Print |
.
1989, 6. prosinec, 13.30 hod., Praha. – Informace o jednáních společné delegace Občanského fóra a Verejnosti proti násiliu s generálním tajemníkem ústředního výboru KSČ Karlem Urbánkem a předsedou federální vlády Ladislavem Adamcem, kterou přečetl Václav Havel na tiskové konferenci Koordinačního centra Občanského fóra.

Informace o jednání s československými úřady dne 6.12.1989 přečtená na tiskové konferenci OF, 6.12.1989 v 13.30.

Koordinační centrum OF a Koordinační výbor VPN přijaly pozvání generálního tajemníka ÚV KSČ Karla Urbánka k jednání o situaci v naší zemi. Vyslaly delegaci v tomto složení: Petr Miller, Petr Pithart, Václav Havel, Ján Budaj, Milan Kňažko. Karla Urbánka provázeli Vasil Mohorita, člen předsednictva ÚV KSČ, a Josef Hora, mluvčí ÚV KSČ. Jednalo se od 9.00 do 10.15 v Orientálním salonku Obecního domu v Praze. Karel Urbánek vyjádřil svoje potěšení z tohoto prvního setkání a v pětadvacetiminutovém neformálním úvodním proslovu seznámil delegaci Koordinačního centra [OF] a Koordinačního výboru VPN se svým pohledem na dnešní situaci v Československu. Nejprve hovořil o svém životě. Ubezpečil delegaci mimo jiné o tom, že Lidové milice jsou kompletně odzbrojeny a jejich zbraně jsou v armádních skladech. Hovořil o budoucí roli Lidových milicí jako pravděpodobné složce ČSLA, určené k odstraňování následků živelných pohrom apod. Při rozpravě o budoucím osudu StB uznal, že ztratila pro vnitřní potřeby smysl. Ujistil delegaci o tom, že vedení KSČ si uvědomuje hlubokou nedůvěru lidu ke straně, že se musí radikálně proměnit a stát se jednou z politických sil, rovnoprávně se účastnící politického života v Československu. Řekl, že nechce, aby byla v naší zemi nezaměstnanost. S povděkem přijal ujištění, že OF a VPN si nezaměstnanost také nepřejí. Přijal názor OF a VPN, že vládu by měli tvořit lidé mladí, čestní a odborně zdatní. Zároveň poznamenal, že při setkání s krajskými a okresními tajemníky »tři hodiny jsem vysvětloval, že KSČ nechce dělat mocenskou politiku, ale někteří mě nechtěli pochopit«. Setkání skončilo s tím, že generální tajemník projevil přání setkat se zítra se zástupci OF a VPN v rozpravě před televizními kamerami (rozumí se kamery Československé televize).

V 10.30 pokračovala delegace KC OF a KV VPN ve složení Ján Budaj, Petr Pithart, Vladimír Ondruš, Miroslav Kusý, Václav Havel, Milan Kňažko, Ján Čarnogurský, Michael Kocáb, Saša Vondra, Jiří Křižan, Vladimír Hanzel v přerušeném jednání s předsedou federální vlády Ladislavem Adamcem. Ladislava Adamce doprovázeli Miroslav Pavel, ředitel ČST, Marián Čalfa a Oskar Krejčí. Jednání trvalo pouze 13 minut.

Předseda federální vlády oznámil delegaci, že zítra ve 14 hodin bude jednat s předsednictvem ÚV NF o doplnění své vlády a že ho seznámí se všemi návrhy KC OF a KV VPN a že poté bude informovat prezidenta republiky o chystaných změnách ve složení federální vlády. Slíbil, že představitele KC OF a KV VPN v pátek, ještě před zveřejněním těchto změn, s nimi seznámí (aby to bylo jasné – seznámí s těmito změnami představitele KC OF a KV VPN ještě dříve, než tyto změny budou realizovány). To je vše, co o tom můžeme v této chvíli říci, není vyloučeno, že budeme o tom moci říci více.

A na závěr bych vás rád seznámil s Milanem Kňažkem, který sem vstoupil se mnou na toto jeviště a který je vůdčí osobou Verejnosti proti násiliu, což je paralela Občanského fóra na Slovensku.

 
tobacamptobacamp
tobacamp